CUMHURBAŞKANINA RAĞMEN RET VERDİLER

CUMHURBAŞKANINA RAĞMEN RET VERDİLER
Marmaraereğlisi Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci birleşiminde ilginç olaylar yaşandı. AK Partili meclis üyeleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile tüm belediyelerde kurulan Muhtarlıklar...

Marmaraereğlisi Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci birleşiminde ilginç olaylar yaşandı. AK Partili meclis üyeleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile tüm belediyelerde kurulan Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün bütçesine ret oyu kullandılar.

Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesine Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın teklifiyle özel kalem bütçesinden 302 bin TL ödenek koyuldu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile tüm belediyelerde kurulan Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün bütçesi Marmaraereğlisi Belediye meclisinde tartışma yarattı.

CHP’LİLER KABUL ETTİ AK PARTİLİLER REDDETTİ

CHP’li meclis üyeleri belediyenin önerdiği 302 bin TL’lik 2019 yılı Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesini kabul ederken AK Partili meclis üyeleri: Gürkan Sezginç, Aydın Koç, Ersin Çolpan, Nejat Güneş ve CHP meclis üyeliğinden istifa eden Bağımsız Meclis üyeleri: Fehmi Duman ile Mustafa Karaçay müdürlük için sunulan bütçeye ret oyu verdiler.

Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün bütçesine AK Parti grubunun ret vermesine anlam veremediklerini dile getiren vatandaşlar; “Cumhurbaşkanımızın isteğiyle tüm belediyelerde oluşturulan Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesine AK Parti grubu ret verdi. Çok ilginç bir durum, parti politikasıyla da çelişen bir olay. CHP’den ayrılan meclis üyeleri de ret oyu verdi. Bunlar kime hizmet ediyorlar? Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne ve Muhtarlara Cumhurbaşkanımızın verdiği önemi herkes biliyor. Buna rağmen AK Parti grubunun müdürlüğe ayrılan bütçeye tamamıyla ret vermeleri çok ilginç. Mecliste Belediye Başkanı bunu iki kez sorarak uyardı. Ancak yine AK Parti grubu ret verdi. CHP’den ayrılan bağımsız meclis üyeleri de destek verdi. Sonrasında Belediye Başkanı İbrahim Uyan, özel kalem bütçesinden Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne 302 bin TL bütçe aktarılmasını talep etti ve bu talep kabul edildi. “dediler” şeklinde konuştular.

İLÇE BAŞKANI SESSİZ KALDI

AK Partili meclis üyelerinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kurulan Muhtarlıklar Müdürlüğü bütçesini reddetmesine meclis salonunda bulunan AK Parti Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Mithat Soylu’nun sessiz kalması dikkat çekti.

ENGELLİLERİN VE ÇOCUKLARIN BÜTÇESİNE GÖZ DİKTİLER

Mecliste tartışma yaratan bir diğer konu ise yaşlılara, engellilere, öğrencilere ve sportif faaliyetlere hizmet sunulan      Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesi oldu. Belediye tarafından önerilen 1 milyon 183 Bin TL’ye karşılık AK Parti grubu müdürlük için 90 bin TL bütçe teklif etti.

AK Parti grubunun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesine 90 bin TL teklif etmesine tepki gösteren vatandaşlar; “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ilçemizdeki yaşlı, engelli bireylere ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hizmet ediyor. 1 milyon 183 bin TL olarak planlanan bütçeye engellilere ve çocuklara en çok sahip çıktıklarını söyleyenler 90 bin TL teklif ediyorlar. İlçemizde bulunan 252 engelli vatandaşımızın ihtiyaçları, öğrencilerin kursları, spor faaliyetleri ve sosyal yardımlar bu bütçeyle sağlanıyor. 90 bin TL bütçe ile ancak iki eğitmen istihdam edilebilir. Bizim engelli vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz hizmet almasın mı? “dediler.

ENGELLİ DERNEKLERİ TEPKİLİ

İlçede bulunan Engelli Derneklerinin AK Partili meclis üyelerine yaşlılar, engelliler ve çocuklar için hizmet eden Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesini neden reddettiklerini meclise sunacakları önerge ile soracakları öğrenildi.