BU BARAKAYA 11 SEÇMEN KAYDETTİLER

BU BARAKAYA 11 SEÇMEN KAYDETTİLER
Marmaraereğlisi ilçesinde faaliyet gösteren Kaptan Demir Çelik Şirketi yüzlerce sahte ikameti İlçeye taşıyarak kömürlü termik santral kurma hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Sahte ikamet taşıyarak seçime gölge düşürmeyi...

Marmaraereğlisi ilçesinde faaliyet gösteren Kaptan Demir Çelik Şirketi yüzlerce sahte ikameti İlçeye taşıyarak kömürlü termik santral kurma hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Sahte ikamet taşıyarak seçime gölge düşürmeyi amaçlayanlara tepki gösteren CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Mine Boralı, 10 tavuğun yaşayamayacağı kümese bile 11 seçmenin taşındığını, aynı şirketin kendi pansiyonlarına da yüzlerce seçmeni yerleştirdiğinin belirlendiğini söyledi.

Sahte ikamet taşıyan şirket yetkililerine de tepki gösteren CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Mine Boralı, Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve çağırarak CHP’nin seçimi kaybetmesini amaçlayan şirketin aynı rezilliği 2014 yılı seçimlerinde de denediğini ifade etti.

Sahte ikamet taşıyan şirket yetkililerine de tepki gösteren CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Mine Boralı, Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve çağırarak CHP’nin seçimi kaybetmesini hedefleyen şirketin aynı rezilliği 2014 yılı seçimlerinde de denediğini ifade etti. İlçede seçime daha önce de gölge düşürmeye çalışan bir şirket yetkililerinin, oy taşıması vatandaşların da tepkisini çekti.

YSK’yı göreve çağıran Mine Boralı, kümes olduğu açıkça belli olan 10 tavuğun yaşayamayacağı yere 11 seçmenin yerleştirilmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirdi.

“10 TAVUĞUN YAŞAYAMAYACAĞI KÜMESE 11 SEÇMEN YERLEŞTİRDİLER”

CHP’nin tespit ettiği sahte ikametleri kamuoyu ile paylaşan Boralı; “Dereağzı Mahallesi 10014 Sokak 6/A adresindeki 10 tavuğun yaşayamayacağı kümese 11 seçmenin ikametinin taşındığını tespit eettik. Fotoğraflarda da açıkça kümes olduğu belli olan yere ikamet olarak yazdıranlar belirlenmeli ve YSK incelenmesini sağlamalı. “dedi.

Sahte ikamet tespitlerini bir bir ifşa eden Boralı; ” Sultanköy Seymen Yolu Caddesi No; 30/8 (koğuş) 84 seçmen, Bahçelievler Mahallesi Barış Sokak No; 17 (3 daire) 58 seçmen, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Şehit Ahmet Oral Caddesi No; 47 (pansiyon) 52 seçmen, Sultanköy Mahallesi Berna Sokak No; 26 (2 daire) 38 seçmen, Bahçelievler Mahallesi Sonbahar Sokak No; 12 (2 katlı ev) 37 seçmen yazıldığı belirlenmiştir. Cedid Ali Paşa Mahallesi Mezarlık Yolu Küme evleri No;3 ‘teki Ertan Furtun’a ait ahıra 21 seçmenin ikametinin taşındığı görüldü. Dereağzı Mahallesi 8050 sokak 22/1 (1 daire) 15 seçmen, Bahçelievler Mahallesi Yasemin Çiçeği Sokak 2/A- B/2 (1 daire) 15 seçmenin yazıldığı görülmüştür. Birçok daire ile ahır, pansiyon ve kümesten oluşan adreslere yazılan seçmenler belirlenmiştir. Mekânsal planlar yapım yönetmeliğine göre nüfus hesabı yapılırken 20 metrekare-25 metrekare inşaat alanı için 1 kişi hesap edilmektedir. Oysa verilen adreslerdeki dairelerde 4 kişinin bulunması gerekirken 15 kişi veya daha fazla kişinin bir daireye yazıldığı görülmüştür. Verilen adreslere ikameti taşınan kişilerin bir arada yaşaması fiziki yönden uygun olmadığı gibi, sağlık açısından da uygun değildir. Sahte ikamet taşıyarak insanların yıkık dökük, kümes ve ahır şeklindeki yapılarda yaşadıklarını gösterenler insana verdiği değeri açıkça gözler önüne sermektedir. Kaldı ki ikametleri taşınan bu kişilerin bu tür yapılarda yaşamasının mümkün olmayacağı gibi “taşıma oy” olduğu açıkça görülmektedir.  4 Ocak 2019 tarihine kadar ikametlerini aldıkları seçmen sayısının 411 kişi olduğu partimizce tespit edilmiştir. 4 Ocak- 17 Ocak 2019 tarihleri arasında ikametleri alınanların 23 Ocak’ta askıya çıkacak seçmen listelerinde 400 olduğu bilinmektedir. Toplamda sahte ikametle 811 seçmenin Çorlu, Tekirdağ, İstanbul gibi şehirlerden geldiği listeler üzerinde tespit edilmiştir. İkametleri taşınan 400 kişinin adreslerine bakıldığında binalarda Kaptan Demir Çelik Şirketler Grubu logolu tabelaların ve ayrıca binaların ön taraflarında Martaş Logolu tabelaların bulunduğu fotoğraflarla açıkça tespit edilmiştir.

Bu seçmenlerin Kaptan Demir Çelik Fabrikası çalışanları olup olmadığı merak konusu olmuştur. Vatandaşlarımızın aralarında konuştuğu ve ilçe başkanlığımıza gelen şikayetlere bakıldığında, seçimin partiler arasında değil, Kaptan Demir Çelik Fabrikası sahipleri ile aramızda geçeceği belirtilmektedir. “diyerek tespit edilen ikametleri ve yaşanan süreci aktardı.

İLÇE HALKI DURUMA İSYAN ETTİ

Sahte ikamet taşıma ile ilçede termik santral kurmak isteyenlerin hiçbir zaman başarılı olamayacağını dile getiren vatandaşlar; “Bizler ilçemizi kimseye peşkeş çektirmeyiz. Termik santral kurmak isteyenler 2014 seçimlerinde de aynı yola başvurmuşlardı. Yine hedeflerine ulaşamayacaklar. YSK’nın üzerine düşen vazifeyi yapmasını bekliyoruz. Termik santral tüm ilçenin sorunu, bu ilçe bizim ve hiç kimsenin kirli oyunları için feda edilemez. “dediler. YSK’nın Mine Boralı tarafından açıklanan adreslere taşınan sahte ikametleri tekrar kontrol etmesi bekleniyor.