CÜNEYT YÜKSEL İNSANA DOKUNAN PROJELER

CÜNEYT YÜKSEL İNSANA DOKUNAN PROJELER
Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, seçim kampanyasının başladığı günden itibaren sürdürdüğü saha çalışmalarını, proje ve hedeflerini anlattı. “Yüksel Süleymanpaşa”...

Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, seçim kampanyasının başladığı günden itibaren sürdürdüğü saha çalışmalarını, proje ve hedeflerini anlattı. “Yüksel Süleymanpaşa” diyerek yola çıkan, saha çalışmalarını 24 saat esasına göre programlayan, Tekirdağ siyasetinin güçlü ismi Cüneyt Yüksel devam eden çalışmaları ve seçim programını tüm detaylarıyla anlattı.

“SELEB İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK”

Yüksel, dikkat çeken öncelikli projeleri arasında yer alan “SELEB” ile Süleymanpaşa’da yaşayan 11.000 kişinin gelecek kaygısı olmadan, geleceğe güvenle bakabilecekleri bir imkan sağlayacaklarını söyledi. Açılımı ‘Süleymanpaşa Ekolojik Lojistik Endüstri Bölgesi’ olan SELEB konusunun hayata geçirileceği süreçte alanında uzman otoritelerle oturup planlamasının yapılacağını işaret eden Yüksel, “Bu görüşmelerle, Endüstri bölgesinin kurulacağı alanın yerini belirleyeceğiz. Mümkün olduğu kadar 1. sınıf tarım arazilerine dokunmadan bunu yapmaya çalışacağız.” diye konuştu.  Bölgenin, tren hattına, otoyola, deniz taşımacılığına ve havaalanına yakın bir yerde konumlandırılmasının önemini vurgulayan Yüksel, “Yatırımcı şuan lojistik açıdan en az maliyetle nakliye hizmeti avantajına bakıyor” dedi.

“ENDÜSTRİ BÖLGESİYLE ŞEHRİMİZİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

“Şehrin bütün dinamikleriyle masaya oturup bu işe karar vermek gerekiyor.” diyen Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Süleymanpaşa’da yaşayan vatandaşlarımız için bu proje çok önemli. Biz yerel yöneticiler olarak şehrin tamamına hizmet etmekle yükümlüyüz. Belediyecilik sadece heykel yapmak değil. Biz öyle bir misyon üstlenmedik. Allah’ın izniyle 2024 yılına geldiğimizde artık Süleymanpaşa’da işsizlik konuşulmayacak.”

“ÇEVRESEL ATIK, BOYA VE YERALTI SUYU KULLANILMAYACAK”

Kurulacak sistemin tamamen ekolojik olacağına dikkat çeken Yüksel, “Burasını bir montaj istasyonu gibi düşünmek gerekiyor. Küçük imalatların yapıldığı, dışarıdan gelen yarı mamüllerin mamul haline getirildiği, gümrük ve depolama maliyetinin en az olduğu bir bölge. Süleymanpaşa için bu proje ‘oldu bitti’ye gelmeyecek. Bu şehirde yaşayan bütün STK’larla masaya oturup karar vereceğiz ve hemen başlayacağız.” şeklinde konuştu.

“NEDEN BU ŞEHRİN HİKAYESİNİ YAZAMIYORUZ?”

Yüksel, sık sık çarşı esnafını ziyaret ettiğini anımsatarak, vatandaşların da tüm beklentisinin bu yönde olduğunu söyledi. Yüksel, sözlerini şöyle devam etti: “Esnafımız dertli ama onların derdinden anlamayan 2 belediye başkanımız var. Vatandaş çarşıya gelmiyor, gelse de araç otoparkı yok. Günlük çarşıya giren 4000 araç sayısı, şuan 1500 seviyesine düşmüş durumda. Biz Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Mestan Özcan’la bu konuyu defalarca konuştuk. Allah’ın izniyle 1 Nisan’dan itibaren ilk işimiz bu olacak.  Süleymanpaşa’da yaşayan 200 bin vatandaşımızın, ekonomisini canlandırmak istiyoruz. Çözüm önerileriyle geliyoruz. Günlük olarak sahil ve çevre yolundan geçen 48 bin aracın kaçını şehre sokabilir, kaçını güleryüzlü esnafımızla buluşturabiliriz? Neden bu şehrin hikayesini yazamıyoruz? 6000 yıllık tarihimiz, harika bir denizimiz ve ormanımız var. İşte biz bu potansiyeli açığa çıkarıp değerlendirmek için geliyoruz. 2024 yılına geldiğimizde kimse bu günlere geri dönmek bile istemeyecek. Gençlerimize, çocuklarımıza, hanımlarımıza, yaşlılarımıza özel projelerimiz var.

“SAHİL PLANLAMASI YAPIYORUZ”

Değirmenaltı ile Altınova arasında bir sahil planlaması yaptıklarını anlatan Yüksel, “YİKOB’ta 4 yıldır bu proje üzerinde çalışan şehir plancılarımız var. Hepsine teşekkür ediyorum. İki mahallemizi birbirine entegre edeceğiz. Çırçır tepesi olarak anılan 18. bölgede teleferikle sahile, sahilden çırçır tepesine çıkılacak projeyi hayata geçireceğiz. Sahilde bir otopark alanı yaratıp, yaya bir şekilde turistlerin çarşıya girebileceği bir projemiz var. Böyle devasa bir proje. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Mestan Özcan da bu konuda çok iyi çalışıyor. Süleymanpaşa’yı sahilden Yeniköy’e, çarşıdan Banarlı-Karacakılavuz ve sahilden Kayı hattına turist ağırlayan bir şehir haline getireceğiz. Bugün baktığımızda Edirne’nin yıllık 2 milyon, Gaziantep’in 4 milyon turist ağırladığını görüyoruz. Bizim ne eksiğimiz var? Neden Süleymanpaşa hizmet sektörünün önde gelen ilçeleri arasında yer almasın.” diye konuştu.

“SÜLEYMANPAŞA’YI TEKİRDAĞ’IN DEĞİL, TRAKYA’NDAKİ HİZMET SEKTÖRÜNÜN İNCİSİ YAPACAĞIZ”

Süleymanpaşa’da şehrin içinde yaşayan 200 bin vatandaşın daha sosyal bir şekilde yaşayabileceği, toplumun her kesimine kucak açacak projelere ihtiyacı olduğunu kaydeden Yüksel, şöyle devam etti: “Bugün büyükşehir ve Süleymanpaşa’nın uygulamalarına baktığımızda bir çok konuda başarısız olduğunu görüyoruz. Sn. Albayrak’ın “Tarla yollarını da asfalt yapacağız” diye bir beyanatı var. Sn. Albayrak, siz önce şehirdeki yolların asfaltını bitirin de, sonra tarla yollarına bakın. Büyükşehir Belediyesi’nin tarım konularında da ciddi başarısızlıkları var. Bugüne kadar yaptıkları işlere bakıyoruz, bir kaç dönüm merada yem bitkisi üretimi ve arı kovanları dışında bir şey yapmadılar. Bunu, ellerindeki devasa bütçeye bakarak söylüyorum. Yıllık, 1,5 katrilyonluk bütçe ile yani daha iyi anlaşılması için söylüyorum her yıl 15 Naip barajı yapılabilecek bütçeyle çok daha fazla yatırımlar yapılabilirdi.”

“16 KIRSAL MAHALLEMİZDE YEM BİTKİSİ TOHUMU VERECEĞİZ”

Yüksel, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde seçilerek, göreve gelmesi halinde yapacakları anlattı. “Göreve geldiğimiz tarihten itibaren, ilk yıl 1000 dekar arazide kesif ve kaba yem bitkisi üreteceğiz. Bu projemizle ilgili olarak Ziraat Odası ve Süt Üreticileri Birliği başkanlarımızla istişare halindeyiz. Sıfır karla bunu yapabiliriz. Süleymanpaşa Belediyesi’nin bütçesi de buna müsait. Gübre maliyetlerimizi düşürebileceğimiz, topraklarımızı organik maddelerle besleyebileceğimiz projelerimiz için de Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile görüşmelerimiz ve değerlendirmelerimiz devam ediyor.

“ÖNCELİKLİ PROJELERİMİZ ARASINDA SPOR A.Ş. ile TARIM ve HAYVANCILIK A.Ş. VAR”

Bir çok alanda üzerinde çalıştıkları her bir projenin ayağının yere bastığını vurgulayan Yüksel, “ Gelecek nesillere bu şehri zenginliklerle bırakacağız. Trakya’ya örnek olacağız. Kirazla ilgili projemiz var, belediye başkanı olduğumuzda hemşehrilerimiz bu fırsatı bize tanırsa, çok iddialı söylüyorum Tekirdağ’ın kirazını tüm Türkiye konuşuyor olacak. Çok iyi biliyoruz ki, bizim şehrimizin kendi değerleri kendine yeter.

“ALO SÜT HATTI KURACAĞIZ”

Yüksel, hayata geçirecekleri ‘Alo Süt Hattı’ projesiyle ilgili olarak da şunları kaydetti: “Süt Birliği ile görüşmelerimiz devam ediyor. Akşamdan hanımlardan aldığımız siparişleri sabah evlere teslim edeceğimiz bir sistemi Süleymanpaşa’mızda uygulayacağız. Bugün 1 lt. süt markette 4 TL. iken biz hanımlara bu sütü 2,70 TL’ye vereceğiz; hem de kapılarına kadar teslim edeceğiz. Biz bunu başardığımız an, süt üreticimizin de kasası dolacak. Sütü toptan sattıkları firmalarla pazarlık imkanları olacak.”

“PARAYI HEYKELE YATIRMAYACAĞIZ”

Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir ve Süleymanpaşa belediye başkanlarını da eleştirdi. Her iki başkana da mevcut uygulamaları üzerinden yüklenen Yüksel, “Hükümeti kahvede eleştirmek kolay! Taşın altına elinizi koyun ey Kadir Albayrak! ey Ekrem Eşkinat! 15 gündür sahada geziyorum ve  esnafla birlikteyiz. Vatandaşlarımıza soruyorum, (Süleymanpaşa deyince aklınıza ne geliyor?) diye (heykel) diyorlar. (Büyükşehir deyince aklınıza ne geliyor?) dediğimiz de ise (bitmeyen işler geliyor) diye yanıt veriyorlar. Hizmetlere bakıyorsunuz, ortada görünen bir şey yok. Hep alt yapıdan söz ediyorlar. Üst yapıya çıkın artık!” şeklinde konuştu.

“1 TANE HEYKEL YAPACAĞIM”

Yüksel, saha ziyaretleri sırasında kendisine “Siz göreve seçildiğinizde heykel yapacak mısınız?” sorusunun defalarca sorulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız bana sorduğunda ben Ekrem Eşkinat’ın yaptığı heykelleri çok anlamadığımı söylüyorum. Bu konu ile ilgili meclise önerge verdik. Eğer Heykel yapılması gerekiyorsa  Süleymanpaşa’nın değerlerini yansıtan heykeller yapılması gerekiyordu. Süleymanpapa heykeli de o zaman yapıldı zaten. Benim, Eşkinat’ın heykelleri gibi bir plan ve projem yok; ancak tek bir tane heykel yapacağımı söylüyorum. Çırçır Tepesi olarak anılan bölgeye çok büyük bir Türk Bayrağı asacağız, altına da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün herkesin görebileceği büyüklükte çok büyük bir heykelini yapacağız.”

“BELEDİYE BÜTÇESİ 30 MİLYON TL AÇIK VERDİ”

Yüksel, sıfır borçla ve sıfırdan kurulan Süleymanpaşa Belediyesi’nin 120 milyon TL. gelirinin olmasına karşın, 180 milyon TL. giderinin olduğunu vurgulayarak, “Bütçe 30 milyon TL. açık vermiş ancak; ortada sıfır borçla kurulmuş ve ortaya birşey koyamamış koca bir belediyeden başka bir şey yok Vatandaşımız her şeyin farkında. Süleymanpaşa Belediyesi, son meclis toplantısında 15 milyon TL. daha borçlanma istedi. Bugün belediyenin toplam borcuna baktığımızda yaklaşık 75 milyon TL. bandında bir borç görülüyor. Ne yapılmış bu harcamalarla, 1 Nisan’da göreceğiz.” diye konuştu.

“SAHİLDE SU SPORLARI MERKEZİ KURACAĞIZ”

Yüksel, projeleri arasında Süleymanpaşa’da bulunan kapanan limanın burun hattına kadar olan yeri amatör balıkçılık için planladıkları, bu limanın uç kısmına da Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin kurulacağını söyledi. “Neden Haliç’de yapılan su sporları Süleymanpaşa’mızda da yapılmasın?” diyen Yüksel, Dut Limanı için de bir dalış merkezi oluşturacaklarını aktardı.

“MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ”

Yüksel, Süleymanpaşa’ya yakışır bir ‘millet bahçesi’ planladıklarının altını çizerek, projenin detaylarını şöyle anlattı: “İçinde macera parkları, gezi parkurları ve hayvanat bahçesi olan, göletlerin ve planör uçuş aktivite sahaları bulunan bir millet bahçesi inşa etmek üzere, projemizi detaylandırıyoruz.”

“ADLİYE SARAYI YENİ YERİNE TAŞINIYOR”

Yüksel, çarşı merkezindeki defterdarlık ve adliye sarayının yeni yerlerine taşınacağını ifade ederek, mevcut Tarihi Süleymanpaşa Belediye binasının şehir müzesine dönüştürüleceğini, Rüstempaşa Camii’nin etrafındaki tarihi alanların da bir dizi projenin hayata geçirilmesiyle, bölgenin canlandırılacağını anlattı.

“ÜNİVERSİTEYİ ŞEHRİMİZLE ENTEGRE EDECEĞİZ”

Şehir merkezini kapsayan projeler sayesinde Namık Kemal Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencileri de şehir merkezine çekeceklerini söyleyen Yüksel, “Kadir başkanın 18 milyon TL. harcayıp, 250 araçlık otopark yapacağı alanı yeniden düzenleyeceğiz. Yerin altı yeniden otopark olacak ancak üzerinde adeta bir cazibe merkezi oluşturacağız. Hayalimiz, şehrimize ‘Tarihi Süleymanpaşa ile Turistik Süleymanpaşa’ kimliğini kazandırmak.

“YÜKSEL SÜLEYMANPAŞA DİYEREK ÇIKTIK YOLA…”

Yüksel, sözlerini şöyle noktaladı: “En iyisini biz yapacağımıza inandığımız için, (Yüksel Süleymanpaşa) diyerek çıktık bu yola. 200 bin hemşehrim, kardeşim, dostum ve arkadaşımdan, bu hizmet yarışının en iyi şekilde sürdürmek üzere 5 yıllığına bu görevi bize vermenizi istiyoruz.”