DÜNYADA HIZLA YAYILAN EĞİTİM MODELİ TEKİRDAĞ’DA

DÜNYADA HIZLA YAYILAN EĞİTİM MODELİ TEKİRDAĞ’DA
Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bu yıl yeni açılan Özel Lina Montessori Anaokulu ve ilkokulu büyük bir başarıya imza atarak kısa zamanda velilerin takdirini topladı. Kısa sürede uluslararası düzeyde sertifikasyon yapan...

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bu yıl yeni açılan Özel Lina Montessori Anaokulu ve ilkokulu büyük bir başarıya imza atarak kısa zamanda velilerin takdirini topladı. Kısa sürede uluslararası düzeyde sertifikasyon yapan en büyük organizasyon olan Amerikan Montessori Society tarafından üyeliğe kabul edilen okul, Türkiye’de de bu modelle eğitim veren ender eğitim kurumlarından birisi konumunda.

‘ÇOCUĞU BAĞIMSIZLAŞTIRIYOR’

Tekirdağ’da eğitime yeni soluk getiren Özel Lina Montessori Anaokulu ve İlkokulu Koordinatörü Avukat M. Seda Baş, “Montessori çocuğu bağımsızlaştırmaya yönelik bir sistemdir. Bu sisteme yeni gelen bir çocuk rehberler tarafından yönlendirilir. Rehber öğretmen bu sistemde zorla çocuğa bir şey dayatmaz, ceza vermez, çalışmak istemiyorsa çalış bunun sonunda sana çikolata alacam demez. Öğretmenin en büyük görevi çocuğu gözlemlemektir. Gözlemler çocuğun hangi alana yöneliyorsa o tarafa yönlendirir. Çocuğun almak istediği şey neyse ona yönlendirir ve o ortamı sağlar” dedi.

ÖNCE ÖĞRETMENLER EĞİTİLDİ

Uzun bir süre öğretmenlerin işin uzmanlarından eğitim aldığını kaydeden Baş, “Çocuğun duyarlılık döneminin iyi değerlendirilmesi için iyi eğitim almış öğretmenler gereklidir. En az 100 metre olacak şekilde sınıflar gerekli. Tek katlı yapılar önemlidir. Tekirdağ’da bu sistemi ilk yapan eğitim kurumuyuz.  Bizler İstanbul Montessori Enstütüsü’nde yaz boyunca Raife Cebeci tarafından eğitim aldık. Ben ve personelim eğitimlerimizi aldık. Yurt dışından gelen eğitmenlerle birlikte çalıştık. Bir ay boyunca birebir öğretmenlerimiz eğitim aldı ve eğitim öğretime başladık” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİ EĞİTECEKLER

Kısa sürede Amrika’nın saygın kuruluşu tarafından üyeliğe kabul edildiklerini aktaran Baş, “Okulumuz American Montessori Society’de akredite olduk. Tüm bu aşamalardan başarı ile geçen ve talep edilen hertürlü belgeyi eksiksiz ve zamanında sunan Okulumuz her geçen gün sizlerin de desteği ile ‘Montessori İlkelerini’ sürekli ve en doğru şekilde takip ederek büyümeye devam edecektir. Şu anda Türkiye de sadece 13 okul uluslarası üye okuldur. Bu yıl boyunca stajımızı yapmış oluyoruz. Bir yıl sonra eğitmen eğiticisi diplomamızı almış olacağız. Şuanda tezlerimizi hazırlıyorum dünyanın neresine gidersem gideyim montessori eğitimi verebileceğim” bilgilerini verdi.

VELİLER OLUMLU TEPKİ VERİYOR

Baş, “Veliler aslında sistemi bilmiyorlar. Bu sistemi tamiri dikişi öğreten teknik okul olarak görüyor. Bu sistem tamamen çocukta el göz koordinasyonunu geliştiren bir sistem. Çocuğa saygılı davranmayı, dürüst davranmayı öğreten bir sistem. Çocuk nereye giderse gitsin uyum sağlamayı öğreniyor. Velilerimiz sistemi artık biliyorlar. Birçok kişi sistemi bilmiyor. Velilerimizden olumlu tepkiler almaya başladık” diye sözlerini tamamladı.