DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ TEKİRDAĞ’DA

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ TEKİRDAĞ’DA
Milli imkanlarla yapılan sınıfında dünyanın en büyüğü olan Tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar, Tekirdağ açıklarında demirledi.Milli imkanlarla yapılan LST çıkarma gemisi TCG Bayraktar 3 Ekim 2017’de denize indirilmişti....

Milli imkanlarla yapılan sınıfında dünyanın en büyüğü olan Tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar, Tekirdağ açıklarında demirledi.

Milli imkanlarla yapılan LST çıkarma gemisi TCG Bayraktar 3 Ekim 2017’de denize indirilmişti. Geminin Silah sistemlerinin montajı tamamlandı. Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olan TCG Bayraktar dünyada da LST sınıfınının en büyük gemisi. 2013 yılında yapılmaya başlanan ve tam yüzde 70,68 oranında yerli imkanlar ile geliştirilen amfibi harp gemisi TCG Bayraktar kullanıma hazır olarak denize indirildi ve göreve başladı. TCG Bayraktar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından İstanbul Tuzla'da Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye inşa ettirildi ve yapımında yüzde 70 oranında yerlilik oranı sağlandı.

Yerli ve milli gemi Bayraktar Tekirdağ açıklarında demirledi. Gemi vatandaşların ilgisini çekti.

LST GEMİSİ NEDİR?

Çogunlukla Amfibiler, Amfibik ya da populer adı ile timsah taşıma gemisi olarak adlandırılan bu gemiler savaş gemisi sınıfına girerler. Bu tip gemiler kara kuvvetlerinin çıkarma yapması için kullanılırlar ve kara kuvvetlerine lojistik destek sağladıkları gibi denizde operasyonlarda kullanılırlar. Bu vesile ile hem karada hem de denizden gerçekleşen amfibik çıkartma harekatlarında yoğun ihtiyaç duyulmaktadırlar.

TÜRK MÜHENDİSLERİ YAPTI

Bayraktar tamamen Türk mühendisiliğinin ürünü. Dizaynı 3 sene sürdü. Bayraktar'ın Sancaktar isimli birde kardeşi yapılıyor. İnşasında Deniz kuvvetlerinden emekli 20 uzmanda görev aldı. Geminin teknesi tamamen bitmiş durumda. Donatımları sürüyor.

ÖZELLİKLERİ

-Geminin boyu 140 metre.

-Gemi 20 tank kapasiteli.

-1200 ton yük taşıyabiliyor.

-Çok maksatlı 15 ton elikopter indirme kapasitesine sahip pistede sahip.

-Yapımına 2013'te başlanan ve yüzde 70,68 yerli sanayi desteğiyle üretilen gemi, kendi alanında bir ilki teşkil ediyor. Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip.

-Boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen geminin, 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 566 yatak kapasiteli.

-Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

-486 personelin görev yapabileceği gemide, 12 Subay, 51 Astsubay, 66 er ve 17 ortak hareket grup subayı ile 350 Amfibi personeli görev yapacak.

-Gemide, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 adet dizel makine, 2 adet ridakşınger, 2 adet şaft sistemi, 2 adet değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor.

SİLAH SİSTEMLERİ

-İçinde iki komuta kontrol merkezi bulunuyor.

-Gemide gerek denizaltılara gerek havadan gelebilecek her türlü tehdide karşı, karadan gelebilecek saldırılara karşı bir çok sensör ve silaha sahip. ASELSAN ve HAVELSAN birlikte silan sistemlerini yerleştirecekler.

-Bayraktar'da ayrıca, iki adet tünel tip baş itici, elektrik üretimi için 4 adet ana jeneratör yer alıyor.

-Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi bulunuyor.

-Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, harekat ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahip.

GEMİNİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ

LST gemisinin en önemli özelliği 90 santim suya kadar yanaşma yapıp, kuru zemine kapak atabiliyor. Boşken saate 20, tam doluyken 18.5 deniz mili sürat yapabiliyor.