KADİR ÇEBİ SÜLEYMANPAŞA’YA ADAYLIĞINI AÇIKLADI

KADİR ÇEBİ SÜLEYMANPAŞA’YA ADAYLIĞINI AÇIKLADI
 AK Parti’den Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan Eski Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Çebi, başkanlığı döneminde yaptıklarını, planlarını projelerini anlattı. Niçin aday adayı olduğunu...
 

AK Parti’den Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan Eski Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Çebi, başkanlığı döneminde yaptıklarını, planlarını projelerini anlattı. Niçin aday adayı olduğunu açıklayan Çebi, seçimin nasıl kazanılacağının formülünü verdi. Osman Tabak’tan el aldığını belirten Çebi, “Tecrübe ortada duruyor. Süleymanpaşa’yı kazanmak isteniyorsa aday burada” dedi.

AK Parti’den Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan Eski Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Çebi, aday adalığı ile ilgili konuştu. Siyasete girişinden bu zamana kadar Tekirdağ için neler yaptığını anlatan Çebi, önemli konulara değindi.

OSMAN TABAK İLE YOKTAN VAR ETTİK

Merhum Belediye Başkanı Osman Tabak ile Tekirdağ’da büyük hizmetlerinin olduğunu kaydeden Çebi, “1983 yılında Anavatan Partisi’nin kurucularındanım. İlk Tekirdağ’da 7 kişiden birisiyim. Askeri darbeden çıkmış kimse giremiyor. Gençlik işte bizde girdik. Partinin çeşitli kademelerinde görev aldım. 1994 yılında belediye meclisine seçildim.  Yokluklar içinde bir belediye. Bir var hiç yok. Elimizde kazma kürekten başka bir şey yok. Allah rahmet eylesin Osman tabak Başkan ile yoktan var etmeye çalıştık. İmkansızlıklar içinde mücadele ettik. Sehrin içerisinde ve çevre mahallelerinde dönemimizde Değirmenaltı, Dereağzı Hürriyet’in alt bölgeleri tamamen fosseptikten kanalizasyona döndü alt yapı çalışmaları başladı. Ve şehrin bir çok bölgesinde yol çalışmaları dönemimizde kilit taş büyük yoğunluk içerisinde başladı.” dedi.

TECRÜBE ÜZERİMDE DURUYOR

Belediyecilikte bir ömür harcadığını aktaran Çebi, “İlk 2 yılımız belediyeyi tanımakla geçti. Belediyecilik tecrübe ister. Şimdi herkes bir yere aday olmak istiyor. Görevler tecrübe ister. Meclis üyeliğinden belediye başkanlığına geçiş farklı bir bakış açısı teşkil eder. Konulara daha fazla hakim olursun. 7 yıl belediye meclis üyeliği yaptım. İmarından sağlığına kültürel konulara kara bütün komisyonlarda bulundu. Encümen görevinde bulundum. Uzun süre başkan vekilliği yaptım. Tecrübe üzerimde duruyor” sözlerini kaydetti.

OSMAN TABAK’TAN EL ALDIM

Osman Tabak’ın Tekirdağ’a büyük hizmetlerinin olduğunu belirten Çebi, “Osman Başkan ile bu şehre yokluklar içinde hizmet ettik.  Makine parkı kazandırdık belediyeye. Aşağı Sevindikli’den su getirdik şehre. Bu hizmetler nasıl unutulur. Ozamanın imkanları ile modern borular döşendi. Sayın başbakan Mesut Yılmaz’ın destekleri o su Tekirdağ’a geldi. Ozaman su yoktu Tekirdağ’da. Depolar, itfaiyelerle sular taşınıyordu. 94, 95, 96 yıllarında şehri tanıdık. Hatalarımız olmuş olabilir.  Bu şehir Osman Tabak’ın hakkını ödeyemez. Ben de Osman Tabak’tan el aldım. Çok mücadele ettik Gecemizi gündüzümüzü şehre hizmet için verdik. Asfalt şantiyesi kurduk. Asfalt dilenirdik” diye konuştu.

TEKİRKÖY’Ü TEKİRDAĞ YAPTIK

İmar adına Tekirdağ’da devrim yaptıklarını aktaran Çebi, “Tekirköy’ü Tekirdağ yaptık. 25 yıl geçmiş. Tırnaklarımızla bu şehri bu güne getirdik. Tekirdağ dönemimize kadar yapılmamış olan imar planına imza attık. Şehrin önünü açtık. Çarpık yapılaşmayı önlemek için çalışma yaptık. Tekirdağ bölgelere ayrılarak 18 madde uygulaması ile yeniden planlandı. Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için kolları sıvadık. Bu şehirde hiçkimsenin cesaret edemeyeceği kararlar aldık. 20 milyon metre kare alanı yeniden planladık. 300 yıllık imar uygulaması yaptık. Osman abi milletvekili adayı olunca ben belediye başkanı oldum” sözlerini kaydetti.

ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN DUMANSIZI GETİRDİK

Tekirdağ’a çevreci sanayinin gelmesi noktasında büyük çabalarının olduğunu ifade eden Çebi, “Hizmetlerimizden en önemlisi dumansız sanayi bölgesi oldu. Biz bu şehrin önünü açmamız lazım dedik. Yolu fen işleri, çiçeği park bahçeler diker. Talimat verirsin bu olur. Önemli olan şehrin önünü açmak istihdam sağlamak. Yol su belediyeciliğin aslı görevi. İstihdam yaratmak için çalışacaksın. Dumansız sanayi alanı bölgesini belirledik. Çevreye zarar vermeden şehrimize bir sanayi getirmeyi amaçladık. Biz bunu yaparken arsa spekülatörleri çöktü. Dumansızı bugün olsa farklı yapardık. Biz sanayicileri getirmek için yaptık ama arsa spekülatörleri arsalara çöktü. Arsalar alındı yatırımcı arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yatırım yapılamadı. Biz bunu belediye olarak alacaktık direk yatırım yapana satacaktık. Adam almış arsayı arsanın değerlenmesini bekliyor. Yatırım yapmayanlar arsalara çöktü. Bir liralık yer yüz lira oldu. Şehrin ufkunu geniş tuttuk. Bizden sonra bizim projelerimizi anlayamadılar, uygulayamadılar. Yeni yeni daha bugün anlıyorlar. Şuanda Ekrem bey Tema parkı yapıyor. İmzasını biz attık. Bizim imza attıklarımız yeni yeni hayata geçiyor. Şehrin önünün açılması için projelerin hızlıca hayata geçirilmesi lazım” dedi.

BİZ PLANLADIK ŞEHRİ AÇAMADILAR

Planlamadaki eksiklikleri anlatan Çebi, “150 bin kişinin yaşaması gereken şehirde şuanda 250 bin kişi yaşıyor. Bu da trafiği boğuyor. Şehri açmadılar. Şehir sıkışıp kaldı. Açılması gereken 6 bölge var. Bunun açılması lazım. Dar alanda top oynamanın ne anlamı var. Planlara işlenen alanlarda hızlıca çalışma yapılmazsa sorunlar çözülemez. Biz Tekirdağ’ın geleceğini planladık. Trafiğe o gün çözüm bulduk. Gündoğdu Mahallesi’nde çalışmalar var. Burası geç kalınmış bir çalışma. Ana arterleri açacaksın. İnsanlar oraya akacak. Trafik rahatlayacak” diye konuştu.

BEN HERKESTEN OY ALIRIM HALKLA İÇ İÇEYİM

Her kesimden oy alacağını kaydeden Çebi, Ben herkesten oy alırım. Halkla içiçeyim. AK Parti’nin Tekirdağ’da yüzde 34, yüzde 38 oyu var. Hep seçimlerde ikinci parti olduk. Başarıya endeksli olmalıyız. Ne yapmamız laızm. Yüzde 38 oyumuzu artırmalıyız. Burada aday ve isim önemli. Bize 5,6 puan getirecek isim aday olmalı. AK Parti’ye oy atmayan insanların oyunu alacak aday olması lazım. Ben bu seçimi kazanırım kardeşim. Ben her kesime hitap eden bir insanım. Biz insanı da hayvanı da çiçekle konuşan insanız. İnsanın gönlüne dokunabiliyorsan gerisi teferruattır” sözlerini belirtti.

KAYBEDECEKLERİ BİR ŞEY YOK KAZANACAKLARI VAR

Aday olması halinde belediyeyi AK Parti’nin kazanacağını söyleyen Çebi, Belediye başkanlığında hizmet etme mecburiyetin var. Bu şehrin çöpünü, otobüsünü özelleştirdim. Bi mecliste ne karar aldıysak bütünlük içerisinde aldık. Bütün partiler ortak kararlar aldık. Bunu bu şehir için yaptık. Bu şehir için yapabileceğimiz ne varsa onun altına imza attık. Kazanmak için bütünlük arz 4edilmesi lazım. Korkmayacağız, küçük hesaplar yapmayacağız. Benim adamım olsun onun adamı olsun hesapları yapmayacağız. Halkın adamı aday olacak. Cumhurbaşkanının sözüne itibar ediliyorsa bize sarılsınlar. Kaybedecekleri bir şey yok kazanacakları var. Biz küsmeyiz. Biz barışık insanız. Siyasette küslük olmaz. Siyasette düşmanlık olmaz” dedi.

PARTİDE HERKES BİRBİRİNE KIRGIN

Partide küskünler ordusu oluştuğunu söyleyen Çebi, “Geçmişte yaptığımız geleceğimizin teminatıdır. Biz geçmişte hizmet yaptık, sevdik sevildik. Dostlular kurduk. Biz insanların gönlüne dokunduk. Bu süreç zor. Parti kırgın, herkes birbiri ile kırgın. Küskünler ordusu yaratmışız. Ben bunları söyleyince bana kızıyorlar. Karanlıkta göz kırptığın zaman kim kimi görecek. Karanlıktan aydınlığa çıkmak için kararlı olacağız. Konununuzmanıyım. Belediyeyi çarçur ettirmem. Vatandaşın teveccühüne mazhar olduk. Hep aynı isimleri sürmeyin. Yeter artık. Bu kişilerde rencide oluyor” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHRİ ALINMAZSA KÜÇÜK ŞEHRİ ALMAK BİR ANLAM İFADE ETMEZ

Büyükşehri kazanmak için formülünü de açıklayan Çebi, “Kazanmak istiyorsalar buradayım. Bizden faydalanın. Ben büyükşehir seçimine dahi etki yaparım. Hedef büyükşehir olması lazım. Büyükşehri alınmazsa küçükşehri almak bir anlam ifade etmez. Sayın cumhurbaşkanımızla direk temasa geçen isimler üzerinde durmamız lazım. Topluma mesaj vermemiz lazım. Bazı isimler duyuyorum şaka olarak bile bu partiye ihanettir” diye sözlerini sonlandırdı.