TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ YAPILIYOR

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ YAPILIYOR
 Tarım ve Hayvancılık alanında yaptığı yatırımlarla kırsal mahalleleri kalkınmasını sağlayan ve örnek bir belediyecilik sergileyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, "Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi" kapsamında...

 

Tarım ve Hayvancılık alanında yaptığı yatırımlarla kırsal mahalleleri kalkınmasını sağlayan ve örnek bir belediyecilik sergileyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, "Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi" kapsamında sürdürdüğü Türkiye'nin en büyük mera ıslahına 2019 yılında da devam ediyor.

Vasıf kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraları tekrar en yüksek verim alınabilecek hale kavuşturmak amacıyla 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında, bugüne dek yaklaşık 100 bin dekar meranın ıslahı gerçekleştirildi. 2019 yılında ise 6 ilçeye bağlı 13 kırsal mahallede 6 bin 750 dekar mera, 18-21 Şubat tarihleri arasında 20-20-0 kompoze gübre ile ıslah edilecek. Gerçekleştirilen işlemle ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli bir kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak.

 

“Projemiz Türkiye’nin En Büyük Mera Islahı Olma Özelliğini Taşıyor”

Konu hakkında bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Göreve geldiğimiz günden bu yana, kırsal kalkınma bizim için en önemli konuların başında oldu. Şehrimizde temel vizyonlarımız doğrultusunda pek çok projeyi hayata geçirdik. Bu kapsamda önemli projelerimiz arasından yer alan ve 2015 yılından beridir Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızca başarıyla uygulanan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesine bu yıl da devam edeceğiz. Projemiz, Türkiye’nin en büyük mera ıslahı olma özelliğini taşıyor. Bu, bizler için bir gurur kaynağıdır. Bu proje ile meralardaki verimi en az 4 kat artırarak hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımıza çok önemli bir hizmet götürüyoruz. Projenin tüm vatandaşlara hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyorum. İhtiyaçlar doğrultusunda proje ve hizmetlerimize önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz” dedi.