VATANDAŞTAN BU UYGULAMAYA TEPKİ VAR

VATANDAŞTAN BU UYGULAMAYA TEPKİ VAR
Valilik insiyatifine bırakılan hususi araçlarda kış lastiği Tekirdağ’da bu yıl zorunlu hale getirildi. Geçmiş yıllarda ise bu durum Tekirdağ’da etkili kar yağışı yaşanmadığı için uygulanmamıştı. Vatandaşlar yılın...

Valilik insiyatifine bırakılan hususi araçlarda kış lastiği Tekirdağ’da bu yıl zorunlu hale getirildi. Geçmiş yıllarda ise bu durum Tekirdağ’da etkili kar yağışı yaşanmadığı için uygulanmamıştı. Vatandaşlar yılın birkaç günü kar yağan Tekirdağ’da hususi araçlarda kış lastiği uygulamasını zorunlu olmamasını istiyor.

TAKMAYANA 715 TL PARA CEZASI UYGULANACAK

Şehir içi ve şehir dışı yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için, kış lastiğini takma zorunluluğu, tüm ticari ve hususi otomobil, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar için 1 Aralık tarihinden itibaren uygulamaya girecek. Uygulamanın başlaması ile kışlık lastiklerini takmayan sürücülere ise, 715 TL para cezası uygulanacak. Kış aylarında araçların yol tutuşunu ve güvenliğini sağlayan kış lastiklerindeki zorunluluk, 1 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecek. Kış lastikleri denetimleri, emniyet güçleri ve jandarma ekipleri tarafından sık sık denetlenecek.

EMNİYETTEN KIŞ LASTİĞİ AÇIKLAMASI

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”in 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara 01 Aralık–01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiş, hükmün uygulanmasına ilişkin esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2014/09 KDGM sayılı genelgelerinde belirtilmiştir. 01.04.2017 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” onaylanarak 01.12.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.  Yine aynı genelgeler ile kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olarak belirtilmiş, ayrıca şehirlerarası yollarda kış lastiği uygulamasının usul ve esaslarını belirleme yetkisinin Bakanlığa, şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulanması ile ilgili hususları düzenleme yetkisinin ise, belirtilen tarihlere bağlı kalınması şartıyla ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenip uygulanacağı bildirilmiştir” denildi.

TÜM ARAÇLARDA ZORUNLU

Kış lastiği zorunluluğu Tekirdağ’da genelinde ki tüm araçları kapsarken, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü kurumsal internet sitesi istatistiki verilerine göre; İlimizde 1939-2017 yılları arasındaki Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan kış mevsimi sıcaklık ortalaması 6,012 derece olarak tespit edilmiştir. İlimiz genelindeki kış mevsimi ortalama sıcaklık değeri ilgide kayıtlı genelgelerde belirtilen 7 derecenin altında kalması nedeniyle; İlimiz genelinde; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehir içi ve şehir dışı taşımacılıkta kullanılan, tüm ticari ve hususi otomobil kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunluluğu getirilmesini, araç sahiplerince uyulmadığında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 65/A maddesine göre cezai işlem uygulanacağı hususunu tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.