YENİ HALİYLE AÇILIYOR

YENİ HALİYLE AÇILIYOR
Mimar Sinan’ın Tekirdağ’daki nadide eserlerinden biri olan ve İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde restoresi gerçekleştirilen Rüstem Paşa Camisi’nin, 25 Ekim Cuma Namazı ile açılıyor.İstanbul Vakıflar 1....

Mimar Sinan’ın Tekirdağ’daki nadide eserlerinden biri olan ve İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde restoresi gerçekleştirilen Rüstem Paşa Camisi’nin, 25 Ekim Cuma Namazı ile açılıyor.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge müdürlüğü tarafından ihale edilen ve 2 yıldır restore çalışması devam eden Rüstem Paşa Camisi’nin restore çalışmasında sone gelindi.

Rüstem Paşa Camisi, Mimar Sinan’ın eseri olup 16’ıncı yüzyılda inşa edildi. Eser 1841 yılında Sultan Abdülmecit tarafından tamir ettirilmiş, kubbe üzerinde yer alan ve ender sayılabilecek örneklerden olan çiçek rölyefleri, kalem işleri ve caminin şadırvanı bu dönemin ekleri.

Caminin restoresine 13 Kasım 2017’de tarihinde başlanıldı. Çalışamalar kapsamında imitasyon çevre duvarları ve zemin kaplamaları söküldü. Şadırvanın mozaik kaplamaları sökülerek, özgün döşeme kaplamaları ortaya çıkarıldı ve sütunları düzeltildi.

Caminin harim bölümünde yapılan sıva çalışması sonucunda 19’uncu yüzyıl sonrası kalem işlerine rastlanıldı.  Kubbe kısmında tespit edilen çatlaklar için mikro enjeksiyon çalışmaları yapıldı. Kubbenin kurşunları özgün malzemesiyle aslında uygun bir şekilde yapıldı. Zaman bağlı olarak çevre duvarlarının, korkuluklarının ve avlu zeminin özgün malzemelerine uygun bir şekilde yenilenme yapıldı. Yine caminin çay bahçesi kısmında kalan yerine ise tuvaletler ve kapalı abdeshane bölümü yapldı. Çalışmalarda sona gelindi. İhaleyi alan firma çevre düzenlemesine başladı. Caminin 25 Ekim Cuma Namazı ile açılması planlanıyor.