Asgari Ücret Zammı! En Az O Seviyeye Çıkabilir

Asgari Ücret Zammı! En Az O Seviyeye Çıkabilir
Asgari ücretli çalışanlar kasım ayının ortalarında asgari ücretin ne kadar artacağına dair araştırmalar yapıyorlar.

Kasım ayının ortaları itibariyle aralık ayında gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları için heyecanlı bekleyiş başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları neticesinde 2024 yılından önce asgari ücret zammına dair kamuoyuna bilgi verilmesi bekleniyor. Bu çerçevede, önümüzdeki süreçte asgari ücretin hangi oranda artacağı ve asgari ücret zammının ne zaman açıklanacağı ile ilgili araştırmalar hız kesmeden devam ediyor.

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar?

Net 11.402 TL olan asgari ücrete aralık ayında zam yapılacak. Aralık ayında işçi ve işveren temsilcilerinin katılacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları neticesinde milyonlarca çalışanın maaş zammının belirlenmesi beklenirken, asgari ücret için farklı oranlar üzerinden hesaplamalar gerçekleşiyor. Asgari ücret için henüz resmi makamlardan açıklama gelmedi ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur maaşlarının yüzde 50'ye yakın oranda artabileceğini söylemişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun dört aylık enflasyon oranı ise yüzde 29,41 olarak belirlendi. Bu durumda, aralık ayında gerçekleşecek artış neticesinde asgari ücretin en az 15.000 TL seviyesinde olacağı düşünülürken, zam oranının yüzde 50'ye yaklaşabileceği ve asgari ücretin 17.000 TL seviyesine ulaşabileceği de konuşulan iddialar arasında yer alıyor.

2023/10/26/hesap-makinesi.jpg

Asgari Ücret Zammı Açıklanma Tarihi

Aralık ayında gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları neticesinde milyonlarca asgari ücretli çalışanın maaşının 15.000 TL ile 17.000 TL aralığına yükselmesi beklenirken, asgari ücretli çalışanların asgari ücret zam sürecine ilişkin araştırmaları sürüyor. Bu çerçevede, 2024 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücretin hangi tarihte ilan edileceği araştırılıyor. Geçtiğimiz yıl aralık ayında asgari ücret zammı ile ilgili kamuoyuna bilgi verilmişti. Bu yıl da 2024 öncesinde asgari ücret zammının açıklanması bekleniyor. Bu kapsamda, aralık ayında gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları neticesinde aralık ayının son günlerine doğru milyonlarca çalışanın maaş zammına ilişkin kamuoyuna bilgi verilecek.

Haber Editörü