Emekli, Memur, Asgari Ücret! Maaş Zamları Tek Tek Hesaplandı

Emekli, Memur, Asgari Ücret! Maaş Zamları Tek Tek Hesaplandı
Emekliler, asgari ücretli çalışanlar ve memurlar aralık-ocak aylarında maaş zamlarının hangi oranda gerçekleşeceğini ve maaş zammı ile ilgili güncel gelişmeleri yakından takip ediyorlar.

Özel sektörde çalışan asgari ücretli çalışanlar, kamu kurumlarındaki memurlar, milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisinin gözü kulağı maaş zamlarına dair resmi makamlardan gelecek açıklamalara çevrildi. Aralık ayında işçi ve işveren temsilcilerinin katılacağı toplantılar neticesinde asgari ücret zammı ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecek. Asgari ücret zammı için bekleyiş devam ederken, emekli ve memur maaş zamları da ocak ayında açıklanacağı düşünülüyor. Bu çerçevede, milyonlarca çalışanın ve emeklinin maaş zammı için farklı veriler üzerinden tahminler gerçekleşiyor.

Emekli Zammı Ne Kadar Son Durum!

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerin maaşlarına yapılacak zam belirlenirken Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon rakamları dikkate alınıyor. TÜİK'in dört aylık enflasyon verisi yüzde 29,41 olurken, aralık ayında kasım, ocak ayında aralık ayı enflasyon verileri duyurulacak. Ocak ayının ilk günlerinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından milyonlarca emeklinin maaşına dair kamuoyuna bilgi verilecek. Emekli maaş zamları için enflasyon verileri beklenirken, ocak ayında yüzde 40 ile 50 aralığında artış yaşanacağına tahmin ediliyor.

2023/10/16/hesap-makinesi-gorseli-2.jpg

Memur Zam Oranı

Emekli maaşlarında olduğu gibi memur maaşlarına da enflasyon verileri baz alınarak maaş zamları belirleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önceki süreçte yaptığı açıklamalarda memur maaşlarının yüzde 50'ye yakın oranda artabileceğini belirtmişti. Bakanlığın açıklamasının ardından, 22.017 TL olan en düşük memur maaşının 33.000 TL seviyesinin yükselmesi beklenirken, kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur maaş zammı için tablo netlik kazanacak.

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Emekli ve memur maaşlarına olduğu gibi asgari ücrette de yüzde 40 ile 50 aralığında artış hayata geçebilir. Bu durumda, asgari ücret 15.000 TL ile 17.000 TL aralığında yer alacağı tahmin ediliyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın maaş zammı aralık ayında gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ardından netlik kazanacak.

Haber Editörü